Začala výstavba Společného depozitáře v Pelhřimově

Velká část cenných archeologických nálezů a historických artefaktů z Vysočiny bude v budoucnu uložena na jednom místě, ve Společném depozitáři v Pelhřimově. Stavba za 130 miliónů korun by měla trvat přibližně dva roky.

Dvoupodlažní budova poskytne prostor pro uložení sbírkových předmětů na desítky let dopředu. „V současnosti je původní, už nevyužívaná, budova vyklizená a postupně probíhají demoliční práce. Nový depozitář je navržen v jednoduchém a účelném designu tak, aby zapadl do průmyslové zóny,“ přiblížil podobu depozitáře radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek. Kromě úložiště vzniknou také karanténní prostory včetně technického zázemí, studovny a odborné specializované pracovny pro Muzeum Vysočiny Pelhřimov.

Krajská muzea aktuálně vlastní více než milion sbírkových souborů a předmětů, které kraj musí dle zákona vést a spravovat. Ne všechny jsou ale uloženy v optimálních podmínkách. „Depozitář není totéž co sklad. Jedná se o specifické prostory s kontrolovanou teplotou, vlhkostí, prašností, osvětlením, způsobem uložení předmětů i zamezením vlivu biologických škůdců. Pro vstup do těchto prostor existují pravidla,“ popsal některé parametry úložiště náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš. V Pelhřimově bude část těchto technologií využívat energii z plánované fotovoltaiky namontované na střeše depozitáře.

Ve Společném depozitáři vznikne centrální úložiště velké části krajské archeologie. Třebíčské a havlíčkobrodské muzeum budou tamní prostory využívat jako vedlejší úložiště, tuto možnost bude mít i Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Krajská muzea doposud využívala depozitář v Třebíči na rohu ulic Znojemská a Kosmákova a v Jihlavě v areálu Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín.

Mohly by Vás zajímat další události

11.06.2024

Zmodernizovaná biatlonová chlouba je Stavbou Vysočiny

Soutěž Stavba Vysočiny zná své vítěze. Vyhlášením výsledků 22. ročníku soutěže za rok 2023 byly v sále Kulturního domu v Nové Městě na Moravě vybrány ty nejlepší z celkem 19 přihlášených stavebních realizací v kraji.

Číst více

08.05.2024

V Třebíči už začala očekávaná rekonstrukce stadionu

V Třebíči jsme zahájili rekonstrukci zimního stadionu. V tuto chvíli v místě probíhají bourací práce. Modernizace stadionu by měla skončit v lednu 2026. Vylepšení se dočká zejména jeho zázemí.

Číst více

01.03.2024

Konec čekání. Pardubice mají lepší nemocnici za dvě a půl miliardy

Pardubická nemocnice ve čtvrtek slavnostně otevřela nový pavilon centrálního urgentního příjmu (CUP). Za dvě a půl miliardy korun opatřen operačními sály, heliportem a moderním vybavením.

Číst více

15.01.2024

Onkologický ústav má za sebou poklepání základních kamenů

V Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně u příležitosti 89. výročí jeho otevření, proběhl slavnostní poklep dvou základních kamenů staveb Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče.

Číst více