V Chýni začíná stavba svazkové školy pro 810 dětí

V Chýni u Prahy začíná stavba školy pro 810 dětí. Jde o investici přesahující jednu miliardu korun. Hotovo má být v květnu 2025. Důvod, proč vzniká svazková škola, je velký růst počtu dětí za posledních deset let, další lidé se do Chýně stále stěhují.

Náklady na stavbu a vybavení školy dosáhnou 1,083 miliardy, z toho přibližně 80 procent pokryjí dotace, z nich největší bude příspěvek ministerstva školství. Dále přispěje Středočeský kraj a jedná se i o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Zbytek doplatí Chýně a Hostivice, respektive jejich společný svazek. Poměr příspěvku bude dvě třetiny od Chýně a třetina od Hostivice, což bude kopírovat i vyčleněnou kapacitu pro obě města, která už by měla postačovat dlouhodobě. „Jsou udělané demografické studie,“ doplnila starostka.

Součástí nové budovy bude deset odborných učeben, chybět nebudou kuchyňky, dílny, IT učebna, hudební učebny a další. U školy by mělo být i sportoviště za přibližně 30 milionů korun, na něj město žádá o dotaci Národní sportovní agenturu. Příští rok na jaře vypíše Chýně konkurz na ředitele školy, aby už mohl spolupracovat na podobě jejího vybavení a náboru pedagogů před dokončením stavby.

V roce 2017 město dokončilo stavbu školy pro 540 žáků, protože původní budova v centru obce už kapacitně nestačila. Poslední dva roky už nestačí ani novější škola a žákům slouží i pronajaté kontejnerové stavby. V Hostivici je situace obdobná, kdy narůstá počet žáků.

Ve Středočeském kraji vznikají i další základní školy, například v Ondřejově by mělo být hotovo příští rok na jaře, Říčany by v nejbližších týdnech měly podepsat smlouvu se zhotovitelem, pro školu svazku LOŠBATES v Louňovicích u Prahy by se měly na konci října otvírat nabídky dodavatelů, v Českém Brodě by v příštích měsících měla začít stavba. V Drahelčicích u Prahy nyní hodnotí nabídky firem, v Mníšku pod Brdy vybrali projektanta. V přípravách pokračuje i spolek obcí v okolí Líbeznic zvaný Pod Beckovem nebo Úvaly u Prahy. Novou základní školu chystají třeba i Kralupy nad Vltavou v objektu bývalého učiliště.

Potřeba nových škol je dána celkovým nárůstem počtu obyvatel ve středních Čechách, a to především v obcích v blízkém okolí Prahy. V ČR chybí systém financování školské infrastruktury nebo veřejné infrastruktury, jejíž potřeba vzniká v důsledku výstavby. Podle Pavla Kaňky z ekonomické sekce ministerstva školství by ministerstvo pro místní rozvoj mělo nastavit jasná pravidla pro stavebníky, jak by měli přispívat například na čistírny odpadních vod, sociální i školskou infrastrukturu. Některá středočeská města, například Kladno nebo Slaný, už v podobném smyslu s developery spolupracují a uzavírají s nimi smlouvy o příspěvcích na infrastrukturu.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

24.11.2023

Stavbou roku 2023 se stal Pavilon péče o rodinu v Pelhřimově

Pavilon péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov získala v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací a celkem 110 přihlášených staveb.

Číst více

23.06.2023

Dachser investuje do výstavby logistického centra v Kladně

Dachser Czech Republic postaví nový překládkový sklad a administrativní prostory na své hlavní pobočce v Kladně. S další halou která rozšíří stávající logistické centrum, vznikne nejmodernější a největší Dachser terminál v České republice.

Číst více

15.06.2023

Z Pardubické nemocnice zmizí poslední jeřáb

Stavbu urgentního příjmu v nemocnici v Pardubicích postupně přibližujeme k závěru. Budova je prakticky hotová a ze staveniště zmizí poslední jeřáb. Návštěvníci nemocnice se proto musí připravit na omezení.

Číst více

12.06.2023

LOG Point 112 získalo ocenění Ministerstva průmyslu a obchodu

Při letošním udílení cen Stavba roku Kraje Vysočina byla cenou poroty Ministerstva průmyslu a obchodu výjimečná průmyslová stavba Logistického centra LOG Point v Jihlavském Bedřichově.

Číst více