V Chýni začíná stavba svazkové školy pro 810 dětí

V Chýni u Prahy začíná stavba školy pro 810 dětí. Jde o investici přesahující jednu miliardu korun. Hotovo má být v květnu 2025. Důvod, proč vzniká svazková škola, je velký růst počtu dětí za posledních deset let, další lidé se do Chýně stále stěhují.

Náklady na stavbu a vybavení školy dosáhnou 1,083 miliardy, z toho přibližně 80 procent pokryjí dotace, z nich největší bude příspěvek ministerstva školství. Dále přispěje Středočeský kraj a jedná se i o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Zbytek doplatí Chýně a Hostivice, respektive jejich společný svazek. Poměr příspěvku bude dvě třetiny od Chýně a třetina od Hostivice, což bude kopírovat i vyčleněnou kapacitu pro obě města, která už by měla postačovat dlouhodobě. „Jsou udělané demografické studie,“ doplnila starostka.

Součástí nové budovy bude deset odborných učeben, chybět nebudou kuchyňky, dílny, IT učebna, hudební učebny a další. U školy by mělo být i sportoviště za přibližně 30 milionů korun, na něj město žádá o dotaci Národní sportovní agenturu. Příští rok na jaře vypíše Chýně konkurz na ředitele školy, aby už mohl spolupracovat na podobě jejího vybavení a náboru pedagogů před dokončením stavby.

V roce 2017 město dokončilo stavbu školy pro 540 žáků, protože původní budova v centru obce už kapacitně nestačila. Poslední dva roky už nestačí ani novější škola a žákům slouží i pronajaté kontejnerové stavby. V Hostivici je situace obdobná, kdy narůstá počet žáků.

Ve Středočeském kraji vznikají i další základní školy, například v Ondřejově by mělo být hotovo příští rok na jaře, Říčany by v nejbližších týdnech měly podepsat smlouvu se zhotovitelem, pro školu svazku LOŠBATES v Louňovicích u Prahy by se měly na konci října otvírat nabídky dodavatelů, v Českém Brodě by v příštích měsících měla začít stavba. V Drahelčicích u Prahy nyní hodnotí nabídky firem, v Mníšku pod Brdy vybrali projektanta. V přípravách pokračuje i spolek obcí v okolí Líbeznic zvaný Pod Beckovem nebo Úvaly u Prahy. Novou základní školu chystají třeba i Kralupy nad Vltavou v objektu bývalého učiliště.

Potřeba nových škol je dána celkovým nárůstem počtu obyvatel ve středních Čechách, a to především v obcích v blízkém okolí Prahy. V ČR chybí systém financování školské infrastruktury nebo veřejné infrastruktury, jejíž potřeba vzniká v důsledku výstavby. Podle Pavla Kaňky z ekonomické sekce ministerstva školství by ministerstvo pro místní rozvoj mělo nastavit jasná pravidla pro stavebníky, jak by měli přispívat například na čistírny odpadních vod, sociální i školskou infrastrukturu. Některá středočeská města, například Kladno nebo Slaný, už v podobném smyslu s developery spolupracují a uzavírají s nimi smlouvy o příspěvcích na infrastrukturu.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

08.05.2024

V Třebíči už začala očekávaná rekonstrukce stadionu

V Třebíči jsme zahájili rekonstrukci zimního stadionu. V tuto chvíli v místě probíhají bourací práce. Modernizace stadionu by měla skončit v lednu 2026. Vylepšení se dočká zejména jeho zázemí.

Číst více

22.04.2024

Začala výstavba Společného depozitáře v Pelhřimově

Velká část cenných archeologických nálezů a historických artefaktů z Vysočiny bude v budoucnu uložena na jednom místě, ve Společném depozitáři v Pelhřimově. Stavba za 130 miliónů korun by měla trvat přibližně dva roky.

Číst více

01.03.2024

Konec čekání. Pardubice mají lepší nemocnici za dvě a půl miliardy

Pardubická nemocnice ve čtvrtek slavnostně otevřela nový pavilon centrálního urgentního příjmu (CUP). Za dvě a půl miliardy korun opatřen operačními sály, heliportem a moderním vybavením.

Číst více

15.01.2024

Onkologický ústav má za sebou poklepání základních kamenů

V Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně u příležitosti 89. výročí jeho otevření, proběhl slavnostní poklep dvou základních kamenů staveb Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče.

Číst více