Stavbou roku 2023 se stal Pavilon péče o rodinu v Pelhřimově

Pavilon péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov získala v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací a celkem 110 přihlášených staveb.

Ocenění organizátoři předali na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu. Oceněním v podobě křišťálového razítka se tak stavba pavilonu může pyšnit oprávněně.

Hlavní titul stavba získala za velmi dobře promyšlený funkční provoz pětipodlažního objektu se zázemím pro dětské, gynekologicko-porodnické a neurologické oddělení, včetně realizace důvtipně konstruovaného opláštěného dvojpodlažního visutého mostu, propojuje prostorově efektně a pohotově jednotlivá oddělení nemocnice. Porota ocenila profesionalitu projektanta, prostorové řešení návrhu i snahu o výtvarný účinek orientačního systému novostavby. Zároveň ocenila preciznost vlastního stavebně technického provedení stavby. Mimo jiné velmi zaujal povrch fasády, který se pod dopadem slunečních paprsků proměňuje.

Další oceněnou stavbou se stala Štvanická lávka v Praze spojující Holešovice s Karlínem a porotci ocenili trvanlivost konstrukce, která je podle nich oproti standardu více než dvojnásobná. Centrum současného umění Epo1 v Trutnově se porotcům zalíbilo díky jeho geniu loci, který vychází z původně průmyslového rázu projektu.

V soutěži tradičně hlasuje také veřejnost, letos se zapojilo více než 118.000 lidí. Prvenství v Česku udělili bytovým domů Mýtka ve Staré Boleslavi. Ze zahraničních staveb si cenu veřejnosti odneslo letiště Saint Louis v Senegalu. Při slavnostním večeru bylo předáno také množství zvláštních cen, a to například od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nebo ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Osobnostmi stavitelství a architektury se v letošním ročníku soutěže stal architekt Josef Pleskot a projektant Vladimír Janata.

V porotě tento rok zasedl architekt Jan Vrana, architektka Martina Hovořáková, profesor Zdeněk Jiran, inženýrka Renata Zdařilová a docent Jan Pašek. Osobně navštívili všech 110 přihlášených staveb v Česku, trvalo jim to 15 dní a celkem na cestě urazili 6531 kilometrů, zaznělo při slavnostním udílení cen. Ze zahraničí byly do soutěže přihlášeny dvě stavby.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

15.01.2024

Onkologický ústav má za sebou poklepání základních kamenů

V Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně u příležitosti 89. výročí jeho otevření, proběhl slavnostní poklep dvou základních kamenů staveb Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče.

Číst více

18.10.2023

V Chýni začíná stavba svazkové školy pro 810 dětí

V Chýni u Prahy začíná stavba školy pro 810 dětí. Jde o investici přesahující jednu miliardu korun. Hotovo má být v květnu 2025. Důvod, proč vzniká svazková škola, je velký růst počtu dětí za posledních deset let, další lidé se do Chýně stále stěhují.

Číst více

23.06.2023

Dachser investuje do výstavby logistického centra v Kladně

Dachser Czech Republic postaví nový překládkový sklad a administrativní prostory na své hlavní pobočce v Kladně. S další halou která rozšíří stávající logistické centrum, vznikne nejmodernější a největší Dachser terminál v České republice.

Číst více

15.06.2023

Z Pardubické nemocnice zmizí poslední jeřáb

Stavbu urgentního příjmu v nemocnici v Pardubicích postupně přibližujeme k závěru. Budova je prakticky hotová a ze staveniště zmizí poslední jeřáb. Návštěvníci nemocnice se proto musí připravit na omezení.

Číst více