Stavbou roku 2023 se stal Pavilon péče o rodinu v Pelhřimově

Pavilon péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov získala v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací a celkem 110 přihlášených staveb.

Ocenění organizátoři předali na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu. Oceněním v podobě křišťálového razítka se tak stavba pavilonu může pyšnit oprávněně.

Hlavní titul stavba získala za velmi dobře promyšlený funkční provoz pětipodlažního objektu se zázemím pro dětské, gynekologicko-porodnické a neurologické oddělení, včetně realizace důvtipně konstruovaného opláštěného dvojpodlažního visutého mostu, propojuje prostorově efektně a pohotově jednotlivá oddělení nemocnice. Porota ocenila profesionalitu projektanta, prostorové řešení návrhu i snahu o výtvarný účinek orientačního systému novostavby. Zároveň ocenila preciznost vlastního stavebně technického provedení stavby. Mimo jiné velmi zaujal povrch fasády, který se pod dopadem slunečních paprsků proměňuje.

Další oceněnou stavbou se stala Štvanická lávka v Praze spojující Holešovice s Karlínem a porotci ocenili trvanlivost konstrukce, která je podle nich oproti standardu více než dvojnásobná. Centrum současného umění Epo1 v Trutnově se porotcům zalíbilo díky jeho geniu loci, který vychází z původně průmyslového rázu projektu.

V soutěži tradičně hlasuje také veřejnost, letos se zapojilo více než 118.000 lidí. Prvenství v Česku udělili bytovým domů Mýtka ve Staré Boleslavi. Ze zahraničních staveb si cenu veřejnosti odneslo letiště Saint Louis v Senegalu. Při slavnostním večeru bylo předáno také množství zvláštních cen, a to například od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nebo ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Osobnostmi stavitelství a architektury se v letošním ročníku soutěže stal architekt Josef Pleskot a projektant Vladimír Janata.

V porotě tento rok zasedl architekt Jan Vrana, architektka Martina Hovořáková, profesor Zdeněk Jiran, inženýrka Renata Zdařilová a docent Jan Pašek. Osobně navštívili všech 110 přihlášených staveb v Česku, trvalo jim to 15 dní a celkem na cestě urazili 6531 kilometrů, zaznělo při slavnostním udílení cen. Ze zahraničí byly do soutěže přihlášeny dvě stavby.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

11.06.2024

Zmodernizovaná biatlonová chlouba je Stavbou Vysočiny

Soutěž Stavba Vysočiny zná své vítěze. Vyhlášením výsledků 22. ročníku soutěže za rok 2023 byly v sále Kulturního domu v Nové Městě na Moravě vybrány ty nejlepší z celkem 19 přihlášených stavebních realizací v kraji.

Číst více

08.05.2024

V Třebíči už začala očekávaná rekonstrukce stadionu

V Třebíči jsme zahájili rekonstrukci zimního stadionu. V tuto chvíli v místě probíhají bourací práce. Modernizace stadionu by měla skončit v lednu 2026. Vylepšení se dočká zejména jeho zázemí.

Číst více

22.04.2024

Začala výstavba Společného depozitáře v Pelhřimově

Velká část cenných archeologických nálezů a historických artefaktů z Vysočiny bude v budoucnu uložena na jednom místě, ve Společném depozitáři v Pelhřimově. Stavba za 130 miliónů korun by měla trvat přibližně dva roky.

Číst více

01.03.2024

Konec čekání. Pardubice mají lepší nemocnici za dvě a půl miliardy

Pardubická nemocnice ve čtvrtek slavnostně otevřela nový pavilon centrálního urgentního příjmu (CUP). Za dvě a půl miliardy korun opatřen operačními sály, heliportem a moderním vybavením.

Číst více