Stavbou roku 2023 se stal Pavilon péče o rodinu v Pelhřimově

Pavilon péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov získala v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací a celkem 110 přihlášených staveb.

Ocenění organizátoři předali na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu. Oceněním v podobě křišťálového razítka se tak stavba pavilonu může pyšnit oprávněně.

Hlavní titul stavba získala za velmi dobře promyšlený funkční provoz pětipodlažního objektu se zázemím pro dětské, gynekologicko-porodnické a neurologické oddělení, včetně realizace důvtipně konstruovaného opláštěného dvojpodlažního visutého mostu, propojuje prostorově efektně a pohotově jednotlivá oddělení nemocnice. Porota ocenila profesionalitu projektanta, prostorové řešení návrhu i snahu o výtvarný účinek orientačního systému novostavby. Zároveň ocenila preciznost vlastního stavebně technického provedení stavby. Mimo jiné velmi zaujal povrch fasády, který se pod dopadem slunečních paprsků proměňuje.

Další oceněnou stavbou se stala Štvanická lávka v Praze spojující Holešovice s Karlínem a porotci ocenili trvanlivost konstrukce, která je podle nich oproti standardu více než dvojnásobná. Centrum současného umění Epo1 v Trutnově se porotcům zalíbilo díky jeho geniu loci, který vychází z původně průmyslového rázu projektu.

V soutěži tradičně hlasuje také veřejnost, letos se zapojilo více než 118.000 lidí. Prvenství v Česku udělili bytovým domů Mýtka ve Staré Boleslavi. Ze zahraničních staveb si cenu veřejnosti odneslo letiště Saint Louis v Senegalu. Při slavnostním večeru bylo předáno také množství zvláštních cen, a to například od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nebo ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Osobnostmi stavitelství a architektury se v letošním ročníku soutěže stal architekt Josef Pleskot a projektant Vladimír Janata.

V porotě tento rok zasedl architekt Jan Vrana, architektka Martina Hovořáková, profesor Zdeněk Jiran, inženýrka Renata Zdařilová a docent Jan Pašek. Osobně navštívili všech 110 přihlášených staveb v Česku, trvalo jim to 15 dní a celkem na cestě urazili 6531 kilometrů, zaznělo při slavnostním udílení cen. Ze zahraničí byly do soutěže přihlášeny dvě stavby.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

27.09.2024

Nová škola v Ondřejově je inspirována proslulou hvězdárnou

Pro svazek obcí Ondřejov jsme otevřeli moderní základní školu pro 540 dětí. Škola nese jméno po bratrech Josefu a Janu Fričových, zakladateli proslulé ondřejovské hvězdárny jejíž téma se viditelně propisuje do designu celé budovy.

Číst více

26.09.2024

V nové průmyslové lokalitě jsme odstartovali výstavbu

Pozemky v průmyslové zóně Jamská II ve Žďáru nad Sázavou nabízí město zájemcům již od počátku roku 2021. V oblasti na jihovýchodním okraji města se však ani bezmála čtyři roky poté žádná výstavba ve velkém zatím neodehrává.

Číst více

13.09.2024

V Šeberově jsme otevřeli novou základní školu pro 450 žáků

Představitelé hlavního města, městské části Praha-Šeberov spolu s dalšími hosty slavnostně otevřeli novou základní školu v Šeberově. Stavba zahrnuje 18 kmenových tříd pro 450 žáků s tělocvičnou a dalším zázemím.

Číst více

04.08.2024

Parta tří robotů staví nový depozitář v Pelhřimově

Na stavbě depozitáře pro Muzeum Vysočiny v Pelhřimově pracují tři zdící roboti od Wienerbergeru. Roboti v takovém počtu na jednom místě pracují vůbec poprvé. Stavba za zhruba 130 milionů korun, kterou financuje Kraj Vysočina by měla být hotová za dva roky.

Číst více