Domy U Mincovny prošly unikátní rekonstrukcí

Rekonstrukce historických domů v Jihlavě prošly kompletní rekonstrukcí, ta obnovila vzhled z 30. let minulého století. Historie místa však sahá až k založení Jihlavy, kterou pomohly poodkrýt historické nálezy.

Rozhodnutí města Jihlavy opravit historické domy, jenž má ve svém vlastnictví padlo před dvěma lety. Rekonstrukce domů, při které s projektanty i stavebníky spolupracovali také památkáři, vyšla na necelých 56 milionů korun vč. DPH. Stavba započala na konci roku 2019 a skončila v dubnu letošního roku.
Jak vypadala ulice U Mincovny ve středověku, dokládá pohled na město z počátku 15. století vyobrazený na fresce Přepadení Jihlavy v roce 1402 v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Domy na místě těch dnešních stály již ve středověku, nelze však s jistotou určit, jestli jsou totožné s těmi současnými.
„V prostoru domu č. 8 byly zachyceny pozůstatky minimálně dvou dřevěných či dřevohliněných domů v podobě zahloubených suterénů. První byl nalezen v místě dnešního průjezdu do dvora, druhý se nacházel ve sklepě v místnosti u nárožní budovy. Ze dna prvního zmíněného byla vyzvednuta část trámku z jedlového dřeva, která je dendrochronologicky datována do přelomu let 1245/46. Vzhledem k tomu, že založení města se předpokládá mezi léty 1238 – 1240, jsme téměř u počátku vzniku města Jihlavy,“ uvedl Šimon Kochan z archeologické společnosti Archaia Brno.
Dům č. 6 je zapsán jako kulturní památka. O druhé patro byl navýšen během pozdně klasicistní přestavby. Arkýř i vstupní síň byly zachovány, což podtrhuje architektonický význam tohoto domu.
„Podařilo se zde opravdu hodně. Je zajímavé sledovat staré výkresy a uvědomit si, že každý kout má vlastní minulost. Tyto hodnoty se podařilo v obou objektech zachovat a některé sem dokonce po nešetrné přestavbě ze 70 let minulého století opět navrátit,“ uvedl Jiří Neubert z Národního památkového ústavu v Telči.

Přestože existují písemné doklady o mincovně v Jihlavě, v ulici U Mincovny se s největší pravděpodobností nenacházela. V domě č. 6 bylo za první republiky sídlo Obchodního grémia v Jihlavě, v té době se z bytů v prvním patře staly kanceláře a zasedací síň. Dům č. 8 získal roku 1851 významný jihlavský podnikatel Franz Czap, který uvažoval, že dům přestaví na hotel, což se nakonec nestalo, a on si svůj sen splnil na tehdejším Panenském předměstí, kde luxusní hotel postavil a coby Dělnický dům tam stojí dodnes.
V roce 1912 nárožní dům přešel do majetku dalšího významného podnikatele, majitele pletárny Otto Adama. Od roku 1922 zde sídlila Okresní nemocenská pojišťovna, v roce 1953 ji nahradily kanceláře Svazu pro spolupráci s armádou tzv. Svazarmu, po něm už následovala Okresní vojenská správa.
„Vzhled domů jsme se snažili přizpůsobit tomu z roku 1937, ze kterého máme dochované plány. Některé prvky jsme však přizpůsobili ještě starší podobě z 19. století. Klasicistní jsou dveře, fasáda, ale i zvolená barevnost. Přiklonili jsme se k různým odstínům teplých barev, většinou šedé, které se v domech dochovávají až do poslední třetiny 19. století,“ doplnila projektantka Dagmar Andělová z PENTA projekt.

Po rekonstrukci budou v domech U Mincovny 6 a 8 umístěny odbor životního prostředí a odbor školství, kultury a tělovýchovy jihlavského magistrátu. Jihlavané si sem budou moci přijít vyřídit například rybářský nebo lovecký lístek či dotace v rámci kulturních akcí.
Dispozičně byly objekty přizpůsobeny požadavkům jednotlivých odborů. Hlavní vstup je v domě č. 8, který bude sloužit pro veřejnost. Jelikož dům není památka, mohl být laděn v modernějším duchu. Dům je navíc přístupný bezbariérově a obsahuje výtah zapuštěný do suterénu. To však nešlo zařídit v případě vedlejšího domu, a to právě kvůli tomu, že je kulturní památkou.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

01.03.2024

Konec čekání. Pardubice mají lepší nemocnici za dvě a půl miliardy

Pardubická nemocnice ve čtvrtek slavnostně otevřela nový pavilon centrálního urgentního příjmu (CUP). Za dvě a půl miliardy korun opatřen operačními sály, heliportem a moderním vybavením.

Číst více

15.01.2024

Onkologický ústav má za sebou poklepání základních kamenů

V Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně u příležitosti 89. výročí jeho otevření, proběhl slavnostní poklep dvou základních kamenů staveb Centra onkologické prevence a Centra inovativní a podpůrné péče.

Číst více

24.11.2023

Stavbou roku 2023 se stal Pavilon péče o rodinu v Pelhřimově

Pavilon péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov získala v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací a celkem 110 přihlášených staveb.

Číst více

18.10.2023

V Chýni začíná stavba svazkové školy pro 810 dětí

V Chýni u Prahy začíná stavba školy pro 810 dětí. Jde o investici přesahující jednu miliardu korun. Hotovo má být v květnu 2025. Důvod, proč vzniká svazková škola, je velký růst počtu dětí za posledních deset let, další lidé se do Chýně stále stěhují.

Číst více