Poslední srpnový den se v hlavní bazénové hale šumperského Aquacentra konalo symbolické otevření a předání stavby veřejnosti. Místo stříhání pásky byl však bazén otevřel skokem do vody.
Poslední srpnový den se v hlavní bazénové hale šumperského Aquacentra konalo symbolické otevření a předání stavby veřejnosti. Místo stříhání pásky byl však bazén otevřel skokem do vody a malým závodem na 25 metrů, závodníci byli čelní představitelé města.
Aquacentrum prošlo velmi náročnou a zdařilou rekonstrukcí. Nyní jsou součástí zařízení dva kryté bazény, k nim přibyla vířivka, wellness či saunový svět a malý venkovní bazén s plochou pro relaxaci. Další ze zcela nových částí budovy je tobogánová věž a sto třicet metrů dlouhý tobogán, který ústí do krytého bazénu.
Návštěvníci si mohou užívat nejen plavání, ale i saunového světa, rychlejšímu odbavení pomáhají chytré technologie, průchod na čipy, jejichž držitelé mají zvýhodněné vstupné, areál je pokryt wi-fi sítí, bezpečnost plavců hlídají kamery, jedna z nich je i pod vodou.
Stavba krytého bazénu odstartovala na konci 70. let. Budování areálu probíhalo v takzvané akci „Z“, což byla za socialismu dobrovolnická aktivita obyvatel. Vedle potíží s nekvalifikovaným personálem se stavba potýkala i s nedostatkem kvalitního materiálu, jenž stavbu šumperského bazénu značně omezoval. Bazén se po dlouhých peripetiích podařilo dokončit až v roce 1993 a právě kvůli zdlouhavé, místy neodborné a přerušované výstavbě začal předčasně chátrat. Už v devadesátých letech se objevily velmi vážné technologické závady. Bazén tak byl zastaralý už při otevření. Jen pro zajímavost: bazén se budoval zhruba stejně dlouho jako přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.
Je téměř zázrak, že za pomocí neustálých oprav a flikování vydržel krytý bazén v provozu celých 24 let, venkovní koupaliště vedle krytého bazénu bylo kvůli únikům vody zavřeno o osm let dříve. Brána krytého Aquacentra se zavřela na konci června 2017, kdy část technologie neprošla revizí, navíc došlo k neopravitelné poruše kotle, který zajišťoval vytápění celého areálu.
Město proto nechalo oprášit projekt z roku 2009 a v listopadu 2018 odstartovala rekonstrukce bazénu. Po necelých dvou letech byl dokončen a předán veřejnosti. Součásti slavnostního otevření bylo i předání šeku, který od ředitele zhotovitelské společnosti PKS stavby Jaroslava Kladivy převzali zástupci plaveckéhého oddílu. Peníze budou použity na vybavení rozcvičovny.
16.09.2022
Výstavba areálu Základní školy v Šeberově byla slavnostně zahájena. Po dokončení všech prací na začátku roku 2025 pojme moderní budova 14 kmenových tříd, odborné učebny, kuchyni s prostornou jídelnou, zázemí pro pedagogy i navazující sportovní halu.
Číst více08.09.2022
V Národním technickém muzeu v Praze zazněla jména vybraných projektů letošní Stavby roku. V jubilejním 30. ročníku bylo na titul nominováno 31 staveb. Celkem soutěž má 79 přihlášených tuzemských projektů a čtyřmi stavby ze zahraniční.
Číst více28.06.2022
Slavnostního přestřihnutí pásky a slova se ujali rektor ČZU Petr Sklenička, děkan FAPPZ Josef Soukup, ministr zemědělství Zdeněk Nekula, ředitel VCZZP David Farský, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová a ředitel PKS stavby Jaroslav Kladiva.
Číst více20.04.2022
Stavba nové sportovní haly na Studentské ulici ve Žďáře nad Sázavou staví Kraj Vysočina společně s městem Žďár nad Sázavou. Novostavba bude hotová v červnu příštího roku a kromě hlavní haly nabídne i dva menší cvičební sálky.
Číst více