Krytý plavecký bazén

Město Šumperk svojí polohou při okraji Jeseníků a na křižovatce turistických cest a železničních tratí bývá často nazýváno městem kultury a živou branou Jeseníků. V létě jsme zde k plné spok ojenosti místních dokončili velmi složitou rekonstrukci původního bazénu.

Aquacentrum prošlo velmi náročnou, avšak mimořádně zdařilou rekonstrukcí. Nyní jsou součástí zařízení dva kryté bazény, k nim přibyla vířivka, wellness či saunový svět a malý venkovní bazén s plochou pro relaxaci. Další ze zcela nových částí budovy je tobogánová věž a sto třicet metrů dlouhý tobogán, který ústí do krytého bazénu. Návštěvníci si tak mohou užívat nejen plavání, ale i saunového světa, rychlejšímu odbavení pomáhají chytré technologie, průchod na čipy, jejichž držitelé mají zvýhodněné vstupné, areál je pokryt wi-fi sítí, bezpečnost plavců hlídají kamery, z nichž jedna z nich je dokonce pod vodou.

Původní krytý bazén u šumperského rybníka Benátky se začal stavět v roce 1978 v takzvané „akci Z“ jakožto dobrovolnická aktivita obyvatel. Mezi pracovníky byla naprostá většina laiků a vedle potíží s nekvalifikovaným personálem se stavba potýkala i s nedostatkem kvalitního materiálu. Bazén se po dlouhých peripetiích podařilo dokončit v roce 1993 a právě kvůli zdlouhavé, neodborné a přerušované výstavbě začal předčasně chátrat. Šumperský bazén byl zastaralý už při jeho otevření, ještě v devadesátých letech se objevily velmi vážné technologické závady. Původní provoz nabízel šestidráhový venkovní plavecký bazén dlouhý 25 metrů, krytý bazén byl rovněž dlouhý 25 metrů se šesti drahami, následně brouzdaliště pro děti se skluzavkami. Krytý bazén vydržel za pomoci neustálých oprav a flikování v provozu 24 let, venkovní koupaliště bylo kvůli únikům vody zavřeno o osm let dříve, celý areál následně svůj provoz ukončil v roce 2017, kdy technologie neprošla revizí, došlo k neopravitelné poruše kotle, který zajišťoval vytápění areálu. Provozovatel oprášil již připravený projekt z roku 2009 a na konci roku 2018 odstartovala nutná rekonstrukce, na jejímž začátku zbyly z původního bazénu jen obvodové zdi.

Celkem je v areálu aquacentra společně s vířivkou a ochlazovací lázní wellness pět bazénů, ve vnitřní bazénové hale jsou tři. Plavecký s kapacitou 62 osob a proměnnou hloubkou má rozměr 25×12,5 metrů, výukový s kapacitou 12 osob má půdorys 10×6 metrů a třetí whirlpool o rozměru 4,5×3 metry s kapacitou pro 10 osob – všechny bazény mají keramický povrch. Největší atrakcí je vnitřní bazén se samostatným dojezdovým bazénem a nová venkovní skluzavka do nerezového bazénu, který má i protiproud. Venkovní bazén je dlouhý 25 metrů a široký téměř 8 metrů opět s proměnnou hloubkou. Má vlastní recirkulační okruh s vyrovnávací nádrží a filtrací. Celková kapacita bazénů v celém areálu je 252 osob, maximální denní návštěvnost okolo 500 osob. Provoz pro regeneraci a odpočinek je umístěn v podzemním podlaží s kapacitou 40 osob. Má vlastní aroma lázeň, parní lázeň, finskou saunu, biosaunu, Kneippův chodník, ochlazovací sprchy a zážitkovou sprchu. Ochlazovací bazének je vyveden do venkovní části. Provedení bazénů, jeho okolí, wellness provozu a sociálního zařízení včetně obkladů je z keramiky, která je ošetřena technologií Hytect. Jde o speciální povrchovou úpravu, při níž je v glazuře přítomný titanoxid, který v kombinaci s UV zářením vytváří hydrofilní povrch. Ten výrazně usnadňuje čištění a údržbu povrchu, je trvale antibakteriální a eliminuje znečištění vzduchu a nežádoucí pachy.

Realizace 10/2018 - 06/2020

Investor Město Šumperk

Místo Šumperk

Finanční objem do 200 mil. Kč

ARCHITEKT ...

Podobné projekty