Dělníky vystřídali plavci, bazén je otevřen

Poslední srpnový den se v hlavní bazénové hale šumperského Aquacentra konalo symbolické otevření a předání stavby veřejnosti. Místo stříhání pásky byl však bazén otevřel skokem do vody.

Poslední srpnový den se v hlavní bazénové hale šumperského Aquacentra konalo symbolické otevření a předání stavby veřejnosti. Místo stříhání pásky byl však bazén otevřel skokem do vody a malým závodem na 25 metrů, závodníci byli čelní představitelé města.

Aquacentrum prošlo velmi náročnou a zdařilou rekonstrukcí. Nyní jsou součástí zařízení dva kryté bazény, k nim přibyla vířivka, wellness či saunový svět a malý venkovní bazén s plochou pro relaxaci. Další ze zcela nových částí budovy je tobogánová věž a sto třicet metrů dlouhý tobogán, který ústí do krytého bazénu.
Návštěvníci si mohou užívat nejen plavání, ale i saunového světa, rychlejšímu odbavení pomáhají chytré technologie, průchod na čipy, jejichž držitelé mají zvýhodněné vstupné, areál je pokryt wi-fi sítí, bezpečnost plavců hlídají kamery, jedna z nich je i pod vodou.

Stavba krytého bazénu odstartovala na konci 70. let. Budování areálu probíhalo v takzvané akci „Z“, což byla za socialismu dobrovolnická aktivita obyvatel. Vedle potíží s nekvalifikovaným personálem se stavba potýkala i s nedostatkem kvalitního materiálu, jenž stavbu šumperského bazénu značně omezoval. Bazén se po dlouhých peripetiích podařilo dokončit až v roce 1993 a právě kvůli zdlouhavé, místy neodborné a přerušované výstavbě začal předčasně chátrat. Už v devadesátých letech se objevily velmi vážné technologické závady. Bazén tak byl zastaralý už při otevření. Jen pro zajímavost: bazén se budoval zhruba stejně dlouho jako přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.
Je téměř zázrak, že za pomocí neustálých oprav a flikování vydržel krytý bazén v provozu celých 24 let, venkovní koupaliště vedle krytého bazénu bylo kvůli únikům vody zavřeno o osm let dříve. Brána krytého Aquacentra se zavřela na konci června 2017, kdy část technologie neprošla revizí, navíc došlo k neopravitelné poruše kotle, který zajišťoval vytápění celého areálu.

Město proto nechalo oprášit projekt z roku 2009 a v listopadu 2018 odstartovala rekonstrukce bazénu. Po necelých dvou letech byl dokončen a předán veřejnosti. Součásti slavnostního otevření bylo i předání šeku, který od ředitele zhotovitelské společnosti PKS stavby Jaroslava Kladivy převzali zástupci plaveckéhého oddílu. Peníze budou použity na vybavení rozcvičovny.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

27.09.2024

Nová škola v Ondřejově je inspirována proslulou hvězdárnou

Pro svazek obcí Ondřejov jsme otevřeli moderní základní školu pro 540 dětí. Škola nese jméno po bratrech Josefu a Janu Fričových, zakladateli proslulé ondřejovské hvězdárny jejíž téma se viditelně propisuje do designu celé budovy.

Číst více

26.09.2024

V nové průmyslové lokalitě jsme odstartovali výstavbu

Pozemky v průmyslové zóně Jamská II ve Žďáru nad Sázavou nabízí město zájemcům již od počátku roku 2021. V oblasti na jihovýchodním okraji města se však ani bezmála čtyři roky poté žádná výstavba ve velkém zatím neodehrává.

Číst více

13.09.2024

V Šeberově jsme otevřeli novou základní školu pro 450 žáků

Představitelé hlavního města, městské části Praha-Šeberov spolu s dalšími hosty slavnostně otevřeli novou základní školu v Šeberově. Stavba zahrnuje 18 kmenových tříd pro 450 žáků s tělocvičnou a dalším zázemím.

Číst více

04.08.2024

Parta tří robotů staví nový depozitář v Pelhřimově

Na stavbě depozitáře pro Muzeum Vysočiny v Pelhřimově pracují tři zdící roboti od Wienerbergeru. Roboti v takovém počtu na jednom místě pracují vůbec poprvé. Stavba za zhruba 130 milionů korun, kterou financuje Kraj Vysočina by měla být hotová za dva roky.

Číst více