Okrouhlice má novou přístavbu základní školy

Nová Základní škola v Okrouhlici nahradila dosluhující a nedostačující téměř 140 let starou budovu obecní školy. Jedná se o moderní stavbu s vybavením pro 21. století doplněnou sportovištěm a dopravním řešením nejbližšího okolí.

Zcela nová moderní Základní škola v Okrouhlici nahradila již dosluhující a kapacitně nedostačující téměř 140 let starou budovu obecní školy, ve které se narodil malíř Jan Zrzavý. Nová přístavba, která vznikla vedle stávající mateřské školy a jídelny, tak vytvořila kompletní školní areál v centru obce. Jedná se o moderní stavbu s vybavením pro 21. století doplněnou sportovištěm a dopravním řešením nejbližšího okolí.

Škola je třípatrová a nachází se v ní pět kmenových tříd, dvě odborné učebny klíčových kompetencí (počítačová učebna je zároveň učebnou cizích jazyků a učebna přírodních věd), keramická dílna, moderní sociální zázemí a šatny. Vedle školy se nachází víceúčelové sportovní hřiště s tartanovým povrchem. Přilehlé okolí je celkově nově dopravně řešeno včetně parkovacích míst, chodníků,osvětlení a jednosměrné úpravy dopravního provozu za účelem zajištění, co největší plynulosti a bezpečnosti provozu kolem školy,školky a školní jídelny. Za školkou se nachází prostor, kde je postupně budována školní přírodní zahrada. Škola (mimo jiné) využívá moderní systém nakládání s dešťovou vodou, která je zachytávána v retenčních nádržích a ve škole využívána ke splachování toalet.

Součástí školy je také interaktivní instalace s lokálními motivy vytvořená přímo pro školu česko-mexickým umělcem Richardem Cortésem. Jedná se velkoplošný obraz, tzv. mural, který začíná v Okrouhlici, jak ji maloval rodák Jan Zrzavý, a končí mapou světa. Obsahuje spoustu známých i méně známých prvků a odkazů na různé fenomény matematické, geometrické, fyzikální, chemické i historické, které mohou v dětech vyvolávat otázky. Celý obraz se odvíjí od polí a pozemků v Okrouhlici, jako něčeho, k čemu máme vztah. Celá cesta z přízemí až nahoru do druhého patra následuje myšlenku J. A. Komenského „od konkrétního k abstraktnímu“, tedy od známého k neznámému. Druhé patro je perspektivou cesty do světa. Motýl se vylíhne z larvy a vyletí do světa, aby se nakonec zase vrátil domů, do Okrouhlice. V té době už má však jiný přehled, novou perspektivu světa.

Fotogalerie

Mohly by Vás zajímat další události

05.11.2025

Galavečer Stavba roku 2025 se stal úspěchem pro naše dvě realizace

Vítěze 33. ročníku soutěže organizované Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství porota vybírala z 46 českých a tří zahraničních nominovaných staveb. Celkem do soutěže bylo přihlášeno 130 realizací.

Číst více

31.10.2025

Moderní urgentní příjem se stal stavbou Pardubického kraje

V Pardubickém kraji byly vyhlášeny nejlepší stavby roku, mezi nimiž vyniká moderní urgentní příjem nemocnice a inovativní bytový komplex. Stavby byly pečlivě vybrány z celkem 15 nominovaných staveb.

Číst více

10.10.2025

V Louňovicích mají školáci čtyř obcí zcela výjimečnou školu

Zcela novou moderní a výjimečnou školu jsme slavnostně otevřeli ve středočeských Louňovicích poblíž hlavního města. Velkolepý projekt s názvem ZŠ LOŠBATES dal dohromady svazek čtyř sousedících obcí.

Číst více

01.10.2025

Nejmodernější vzdělávací areál v zemi? Zahájili jsme stavbu

Odstartovali jsme rozsáhlou rekonstrukci historické budovy a výstavbu nových školních budov Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech.

Číst více